Polşa Avropada müdafiə və təhlükəsizlik fondu yaradan ilk ölkə oldu
Polşa 7,8 milyard dollar dəyərində Müdafiə və Təhlükəsizlik Fondu yaradıb. Bu barədə maliyyə və regional siyasət naziri Katarjina Pelçinska-Naleç bildirib.
"Rəsmi: Polşa Avropada Müdafiə və Təhlükəsizlik Fondu yaradan ilk ölkədir. Biz sığınacaqlara, ikili təyinatlı infrastruktura və Polşa hərbi şirkətlərinin inkişafına milyardlarla sərmayə qoyacağıq", - nazir bildirib.
O, əlavə ediB ki, polyaklar bu pulu "yeni texnologiyalar sahəsində sənaye və tədqiqatlarını" inkişaf etdirmək üçün də istifadə edəcəklər.
Xatırladaq ki, bu ayın əvvəlində müdafiə nazirinin müavini Sezari Tomçik ölkəsinin müdafiədə daha çox uduzacağını bildirmişdi. O, müdafiə xərclərinin ÜDM-in 5%-nə çatacağını istisna etməmişdi.
Ukraynadakı müharibə fonunda polyaklar müdafiələrini gücləndirmək barədə düşünməyə başlayıblar. Ölkə Aİ-dən heç bir dəstək gözləmədən müdafiə məsələlərini müstəqil həll edir.
Bundan başqa, martın 19-da Polşanın Rusiya və Belarusla sərhədlərini minalayacağı məlum olub.
Bundan əvvəl məlum olub ki, Polşa və daha üç ölkə piyada əleyhinə minaları qadağan edən müqavilədən çıxır.